W 102 rocznicę odzyskania niepodległości – SP 55 pamięta!

Warto się czasem zasłuchać
w wiatru granie,
w szum gałęzi,
listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać

w grobów ciszę,
by mowę wieków usłyszeć.
One mówią…

Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych bliskich zmarłych, zanosiliśmy na cmentarz kwiaty, znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy…

Pomimo szczególnych utrudnień (związanych z pandemią) zapaliliśmy także znicze i  udekorowaliśmy miejsca pamięci narodowej znajdujące się pod opieką szkoły, tj. Grób Nieznanego Żołnierza i Krzyż Ofiar Katynia na cmentarzu przy ul. Wspólnej. Oddaliśmy hołd nieznanym żołnierzom, którzy oddali życie za Ojczyznę, którzy nigdy nie wrócili do swoich matek, żon i dzieci.

Listopad 1918 roku pozostał jednym z najpiękniejszych wspomnień w pamięci pokolenia, które przeżywało powrót Polski Niepodległej. Przez 123 lata niewoli żyła Polska w sercach i myślach Polaków, zanim znów pojawiła się na mapach świata jako Rzeczpospolita Polska. Wreszcie przeminął zły czas, odetchnęliśmy wolnością i nadzieją.

Byli,

szli do Niepodleglej

dla mnie

dla ciebie

dla nas.

Teraz my.

Idziemy.

Przepełnieni wdzięcznością – pamiętamy!

Krystyna Janiszewska