PANCAKE DAY

Podczas gdy w Polsce kończymy okres zabaw i szaleństw Tłustym Czwartkiem, w Wielkiej Brytanii obchodzony jest tłusty wtorek (Pancake Tuesday, Pancake Day, Shrove Tuesday, Fat Tuesday). Pancake Day, czyli Ostatki, były kiedyś ostatnią okazją, aby zużyć jajka i tłuszcze przed rozpoczęciem postu, a naleśniki to doskonały sposób na spożytkowanie tych składników, żeby się nie zmarnowały. U zarania tej tradycji pieczono klasyczne naleśniki, cieniutkie i podawane wprost z patelni.

Na lekcji języka angielskiego klasy 7a i 7b przygotowywały tradycyjne naleśniki z nadzieniem z soku z cytryny i cukru. Świeże, cieplutkie pankejki znikały w mgnieniu oka. Mniam!

Pancake Day kojarzy się nie tylko z jedzeniem naleśników, ale także z zawodami Pancake Race.

Najsłynniejszy Pancake Race odbywa się w Olney w Buckinghamshire. Legenda głosi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney. Podobno była tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której piekł się naleśnik prosto do kościoła.

Uczniowie klas siódmych uczestniczyli we wspaniałej zabawie Pancake Race. W ten sposób mieli możliwość poczuć atmosferę święta Pancake Day i poznać kulturę i obyczaje Wielkiej Brytanii.