Dzień liczby PI

14.03.2022 r. klasa 3b dołączyła do wielu szkół na całym świecie i wzięła udział w obchodach Dnia liczby π.

Jego data jest nieprzypadkowa ponieważ datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co jest przybliżeniem liczby π.

W tym dniu dzieci oglądnęły film edukacyjny o tej tajemniczej liczbie, poznały sylwetki wybitnych naukowców zajmujących się tym zagadnieniem.

Pracując w grupach uczniowie:

– nauczyli się mierzyć obwód i szerokość koła,

– poznali jej inne nazwy – ludolfina, stała Archimedesa,

– sprawdzili czy data urodzin każdego z nich znajduje się w jej rozwinięciu,

– dowiedzieli  się co to są co to są pi-emty i ułożyli własne,

– wysłuchali utworów muzycznych inspirowanych liczbą π,

– poznali rekordzistów świata w zapamiętywaniu rozszerzenia bohaterki dnia,

– sami spróbowali zapamiętać choć kilka cyfr,

– stworzyli plan miasta, gdzie każda kratka odpowiadała jeden cyfrze liczby Pi.

Podczas lekcji języka polskiego dzieci zagrały w grę edukacyjną „π rządzi na polskim”, podczas której rozwiązywały zadania z wyrazami na sylabę -pi (krzyżówki, rebusy, układanie twórczego opowiadania).

Ostatnim zadaniem było ułożenie  jej rozwinięcia składającego się z tylu liczb ilu jest uczniów w ich klasie.

Na koniec dnia dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki z ważnym przesłaniem:

Pamiętaj, że Twoja mądrość jest nieskończona! Tylko Ty sam wyznaczasz jej granice!