Wycieczka do fabryki VW w Dreźnie

W piękną marcową sobotę uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast we wschodnich Niemczech. Podziwialiśmy między innymi Zamek – główną rezydencję Wettynów, w tym królów Polski Augusta II i Augusta III, rokokowy zespół pałacowy – Zwinger, Katedrę Świętej Trójcy – miejsce spoczynku króla Polski Augusta III i ostatniej królowej Marii Józefy, Operę Semperę, „Orszak książęcy” – olbrzymią mozaikę wykonaną z kafelków miśnieńskiej porcelany z XIX wieku  zaprojektowany przez Wilhelma Walthera oraz rynek drezdeński. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści historycznych i kulturowych. Przeszliśmy ulicami Drezna do „Glaserne Manufaktur” – fabryki koncernu Volkswagen, gdzie odbywała się produkcja luksusowego Volksvagena Phaetona i Bentleya Continental Flying Spur. Ze względu na lokalizację na obrzeżach barokowego parku Großer Garten budowa fabryki i jej umiejscowienie budziła kontrowersje oraz wywoływała protesty ekologów. Fabryka została zaprojektowana przez architektów z Monachium pod kierownictwem Guntera Henna. Budowa fabryki ruszyła w 1999 roku. Otwarcie fabryki miało miejsce 11 grudnia 2001 roku.  W celu zmniejszenia obciążenia środowiska i zredukowania ruchu kołowego do fabryki część podzespołów dowożona jest specjalnymi tramwajami towarowymi (CarGoTram). Dziennie montuje się ręcznie 48 pojazdów.
Część linii produkcyjnej jest otwarta dla zwiedzających. Zwiedzający mogą zobaczyć produkcję auta z przewodnikiem w 10 językach w tym polskim. Od czasu otwarcia manufakturę zwiedziło ponad milion gości z całego świata, w tym m.in. prezydent Richard von Weizsäcker, były rosyjski przywódca i laureat nagrody Nobla Michaił Gorbaczow oraz książę Albert z Monako. Fabrykę przemieniono w miejsce, w którym klienci Volkswagena mogli poznawać auta elektryczne oraz zagadnienia związane z cyfryzacją samochodów. Foyer fabryki wykorzystywane jest jako sala wystawowa i sala koncertowa. W 2002 roku z powodu zalanej przez powódź opery w Dreźnie wystawiono w nim operę Carmen. Od 2005 roku odbywa się coroczny Moritzburg Festival. W 2010 roku wystawiono też przypowieść Ahab.

Na szczęście dopisała nam pogoda i dobry humor! Hitem wycieczki był nasz „Wesoły autobus”!