Szlachetna Paczka 2023

Już po raz 11 zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły do włączenia się w akcję „Szlachetna Paczka”. W tym roku chcemy pomóc pani Bogusławie, samotnej seniorce, mieszkance naszego miasta. Zbiórka potrwa do 14 grudnia i jak zwykle będziemy ją prowadzić w dwóch formach: rzeczowej oraz datków do puszek. Dochód z ostatniego kiermaszu ciast oraz zebrane datki przeznaczymy na zaspokojenie najważniejszych potrzeb (nowy prysznic- kabina plus materiały do remontu oraz materac) oraz zakup rzeczy, których ewentualnie będzie brakowało.

Poniżej umieszczamy opis wybranej osoby:

Historia Rodziny

Pani Bogusława (73) jest pełną energii i pozytywnego nastawienia do życia emerytką, która wygląda dużo młodziej, niż wskazuje jej wiek. Mówi, że czuje się młodo, bo spotykała się często i rozmawiała z młodymi ludźmi. Obecnie dni spędza w przeważającej większości samotnie, pomimo że jest otwarta i towarzyska. Korzystanie z jesieni życia znacznie utrudnia jej niedowidzenie i niepełnosprawność ruchowa. Pani Bogusława jest laureatką wielu konkursów w pisaniu na maszynie. Profesjonalnie zajmowała się przepisywaniem tekstów lub zapisywaniem myśli mówionej. Dawniej, spędzała też czas bardzo aktywnie: jeździła na wycieczki rowerowe, zdobywała górskie szczyty, a na co dzień spacerowała z ulubionym psem, który był jej długoletnim towarzyszem. Niestety obecnie posiadanie psa nie jest wskazane przy jej stanie zdrowia. Pogorszenie funkcjonowania zaczęło się od choroby kręgosłupa, a pogłębiło przez znaczną utratę wzroku w wyniku rozwoju retinopatii cukrzycowej. Ogólna kondycja pani Bogusławy raczej nie poprawi się już, ale codzienne życie ułatwiłoby dostosowanie mieszkania do jej obecnych potrzeb, w szczególności łazienki, na co brakuje kobiecie funduszy.

Pani Bogusława dzielnie zmaga się z trudnościami, pomimo braku bliskiej rodziny, szuka pozytywnych stron w każdej sytuacji i jest nastawiona twórczo do życia. Aby nie rezygnować z zamiłowania do literatury przerzuciła się z czytania na słuchanie audiobooków. Aby utrzymać częściową sprawność stara się codziennie ćwiczyć na rowerku do rehabilitacji. Wychodzi też na spacery i na zakupy do pobliskiego sklepiku, korzystając z balkonika. Z powodu niedowidzenia zdarza jej się czasem coś rozsypać, nalać w złe miejsce, a sprzątanie mieszkania jest wyzwaniem, ale jak powiedziała „postanowiła to zaakceptować i pogodzić się z tym”.

Pani Bogusława jest lubiana przez sąsiadów z kamienicy, którzy są wobec niej życzliwi, np. użyczyli jej meble albo udostępnili łazienkę, kiedy w wyniku chwilowej awarii nie mogła korzystać z własnej. Nieocenioną pomoc stanowi jej młodsza przyjaciółka, która wspierała panią Bogusławę na najtrudniejszym etapie choroby kręgosłupa, a obecnie pomaga np. w załatwieniu różnych spraw przez internet, lecz kontakt z przyjaciółką utrudniła jej przeprowadzka w odległą stronę Polski.

Miesięczny budżet pani Bogusławy to emerytura w kwocie 2700 zł, koszt utrzymania mieszkania i zakupu leków wynosi łącznie 1830 zł, a więc do dyspozycji pozostaje 870 zł.

Trzy kluczowe potrzeby Rodziny

1. Kabina prysznicowa 80cm x 80cm, przyścienna, z niskim brodzikiem.

Wanna, która obecnie służy pani Bogusławie do kąpieli nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i raz doszło już do wypadku (złamanie ręki) podczas korzystania z niej, dlatego pani Bogusława marzy o zamontowaniu kabiny.

2. Materac 140×200, twardy

Do spania służy jej teraz zbyt miękki zdeformowany materac, używanie którego skutkuje nasileniem bólu pleców. Nowy poprawiłby znacząco komfort snu.

3. Płyn do prania i do płukania

Najwygodniejszy jest dla pani Bogusławy płyn w opakowaniu o pojemności do 1l, ponieważ nie może dźwigać ciężkich przedmiotów.

Pozostałe potrzeby:

Żywność trwała

Specjalne wymagania:

Pani prosi o kawę mieloną Lavazza, olej rzepakowy i o orzeszki ziemne łuskane.

Kasza

Ryż

Makaron

Kawa

Olej

Inne (Ketchup, przecier pomidorowy, koncentrat pomidorowy, groszek i fasolka w puszkach)

Środki czystości

Specjalne wymagania:

Pani Bogusława preferuje płyn do prania. Nie używa proszku.

Płyn do płukania tkanin

Płyn do mycia naczyń

Płyny czyszczące (Płyn do prania kolorów oraz o balsam do mycia naczyń)

Szczególne upominki

Uwagi:

Pani Bogusława bardzo lubi mieć ładny zapach w pokoju, jej ulubionym produktem są indyjskie kadzidełka o kształcie patyczków (w cenie ok. 10-15 zł/opak.)

Opakowanie kadzidełek zapachowych

Jesteśmy w stałym kontakcie z koordynatorem ze strony Stowarzyszenia, który przekazał nam informacje na temat stanu łazienki i wymiarów nowej kabiny. (Materac oraz kabinę będziemy zamawiać w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Wiosna, aby uniknąć ewentualnych wymian). Konieczne będzie przygotowanie łazienki do zamontowania kabiny prysznicowej- zdemontowanie wanny, przygotowanie ścian, uzupełnienie płytek, zamontowanie uchwytów dla osoby niepełnosprawnej itp. Jest już osoba, która podejmie się wykonania tego remontu za darmo dla p.Bogusławy. Mamy nadzieję, że uda nam się dostarczyć wszystko co niezbędne aby udało się wyremontować łazienkę. Materiały, które chcemy pozyskać to :

-wykładzina PVC 8m2, szerokość min. 1,5m,

-klej do wykładziny na 8m2,

-silikon sanitarny biały 4 tubki,

-płytki na ścianę (5m2),

-klej do płytek (na 5m2),

-fuga pasująca do płytek,

-grunt pod klej do płytek,

-listwa narożnikowa biała 7mb,

-krzesełko pod prysznic,

– 1 worek gipsu budowlanego,

-farba biała, najlepiej do łazienek,

-grunt pod farbę,

-listwa przypodłogowa biała 15mb,

-uchwyt dla niepełnosprawnych 50 cm,

-1 kotwa chemiczna w tubce.

Wytypowani uczniowie, począwszy od 1 grudnia, będą odwiedzać codziennie klasy, żeby zbierać przyniesione rzeczy oraz przypominać o zbiórce.

Z góry dziękujemy za wsparcie akcji!!!